fbpx
Tekne - Yat Broker'ı nasıl olunur?

BROKER NEDİR, NEDEN BROKER KULLANILMALIDIR ve BROKER SEÇİMLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

“Broker” kelimesi İngiltere’de 1355 yılında ortaya çıkmıştır.


Broker nedir?
Çeşitli sektörlerde alım satım işlemlerine aracılık ve rehberlik eden, bu hizmet karşılığında belirli oranda komisyon alan, kişi veya kurumdur.

Genellikle finans piyasalarında faaliyet gösteren brokerlar, sigorta brokerı, emlak brokerı, tekne brokerı olarak farklı alanlarda da hizmet verebilmektedirler. Ekonomik olarak gelişmiş ülkelerin çoğunda alım satım işlemleri ve ticaret genellikle brokerlar aracılığıyla gerçekleşmektedir.
Brokerlar hem bireysel hem de kurumsal olarak hizmet verebilirler.

Broker’ın Sorumlulukları Nelerdir?

 • Satıcı ve alıcı arasındaki ilişkileri yürütmek,
 • Müşteri adına resmi makamlarda alım satım işlemlerini başlatmak,
 • Bu hizmeti yaparken aynı zamanda müşteri mahremiyetine sadık kalmaktır.

 

İşverenlerin Broker’da Aradığı Nitelikler Nelerdir?

Son derece rekabetçi olan bu sektörde başarılı olmak için hızlı düşünebilmek ve mükemmel müşteri ilişkileri geliştirebilmek gerekmektedir.

Broker’ın diğer nitelikleri şunlardır;

 • Analiz yapma yeteneğine sahip olmak,
 • Mantıksal akıl yürütebilmek,
 • Araştırma ve raporlama becerisi göstermek,
 • Yoğun stres altında etkili karar verebilmek,
 • Detay odaklı çalışabilmek.

Brokerlar, yurtdışında da faaliyet gösterebilirler fakat yurtdışında bunu gerçekleştirecek brokerlar ancak Türkiye’de şube açmak suretiyle faaliyette bulunabilirler.

Brokerlık faaliyeti yürütmek isteyen kurumlar, brokerların teknik açıdan sahip olması gereken fiziki özelliklere sahip olmalı ve çalışmalarını brokerlık faaliyetine uygun olarak tahsis edilmiş mekanlarda yapmalıdırlar.

Brokerların teknik açıdan yeterli sayılabilmesi için, asgari olarak tekne aracılığı faaliyetinde bulunmaya elverişli bilişim sisteminin; yeterli arşivleme sisteminin, elektronik veri ağı ve elektronik posta adresine sahip olmaları gerekir.

Bu niteliklere sahip olan brokerlar veya Broker kurumları, satmakta veya satın almakta aracı oldukları teknelerin Türkiye piyasasında veya uluslararası piyasalardaki değerlerini güncel olarak takip eder. Satın almak veya satmakta aracı olduğu teknenin, ekstra donanımlarını, durumunu, bakımlarını, varsa olumsuz taraflarını kavrayacak bilgi donanımına sahip olarak, müşterisine tekne değer tespiti konusunda tarafsız fikir beyan edebilmelidir.

Başarılı bir Broker, tüm ülkede ve uluslararası platformda kendi çözüm ortaklarıyla oluşturduğu pazarlama ağıyla müşterisine en uygun tekneyi, en makul fiyata bulabilmeli, müşterisinin teknesini en hızlı şekilde, değerine uygun fiyata satabilmelidir.

İyi bir broker olmanın kriterleri

Aslında profesyonellik gerektiren pek çok meslek gurubu ile benzerlik gösterir:

 • Broker; kişilik olarak sakin, bilgi ve deneyimi ile müşterisinin aklındaki soru işaretlerini gidererek kaygısını ortadan kaldıracak donanıma sahip olmalıdır.
 • Sabırsız, sinirli, ve toleranssız olmamalıdır.
 • Dağınık, tertipsiz ve düzensiz olmamalıdır.
 • Brokerın itici olmayan, ikna edici iyi bir ses tonu olmalıdır.
 • Göz hafızasının iyi olması gerekir.
 • İşine agresif olmalıdır. Rekabetçi bir brokır tüm rakiplerinin önünde olmak onlardan daha hızlı hareket etmek zorundadır. Aksi takdirde bu piyasada ayakta kalamaz.  Bu nedenle işine odaklanarak ve konsantre olarak, işinden farklı konulara kaymaması halinde başarılı olacaktır.
 • Hayal gücünün ve yaratıcılığının güçlü olması gerekir.
 • Kıvrak zekalı ve ifadesinde tutarlı olmalıdır.
 • Broker dürüst olmalıdır. Temsil ettiği tarafı kendi menfaati için zarara uğratacak eylemler içinde bulunmamalıdır.
  Bu meslekte en önemli şey karşı tarafın güvenidir.
  Güven burada 3 anlamda kullanılmaktadır:
 1. Dürüstlüğüne güven,
 2. Bilgi ve tecrübesine güven,
 3. Problem halinde müşterisinin yanında olup onu yarı yolda bırakmayacağına olan güven
 • Hizmet Sektörü dişidir. Bu meslek, müşterisine karşı son derece hassas davranmayı gerektirir.
 • Broker yaptığı işi sevmeli ve öz güveni yüksek olmalıdır. Korkan, kendine güveni olmayan kişiden iyi broker olamaz. Kendine güveni olmamak, panik ve konsantrasyon zafiyeti bu işte hata yapma riskinin yüksek olması demektir.

Yelkenli tekne ve motor yat brokırlığı dar bir sektördür. Verdiğiniz hizmetin kalitesi bilinir. Dolayısıyla hata payı yoktur. İş hayatı dışında problemleri olan ve bunu işine taşıyan biri bu nedenle iyi brokerlık yapamaz. Bu durum konsantrasyon zafiyeti demektir. Brokerlıkta en tehlikeli husus budur.

Bu meslek, çalışma saatleri düzenli olmayan bir iş koludur. Kişinin ailesine, arkadaşlarına ayıracak yeterli zamanı olmayabilir. Çalışma saatleri belli olan memuriyete benzemez.

Bir brokerın insan ilişkilerinin iyi olması gerekir. Belki de bu en önemli özelliklerden biridir. Zaman bu meslekte çok önemlidir. Çok seri çalışabilen, hızlı düşünebilen kişiler bu meslekte başarılı olabilir.

 

Şenol ACAR

Acar Yachts

 Call Now Button