fbpx

HÜSEYİN ÜRKMEZ ve KÜREK MACERASI

Kürek çekerek yurtiçi ve yurtdışı pek çok rotada seyahat eden Hüseyin Ürkmez ile ilgili yazımıza ulaşmak için lütfen sayfayı kaydırınız.

Hüseyin Ürkmez, 7 yaşında Bursa Gemlik Körfezi’nde babasından kürek çekmeyi öğreniyor. Bunun bir tutku halini alması ise bu küçük yaşlarına dayanıyor. “Herhalde okuduğum kitaplar, seyrettiğim filmler beni bu şekilde yönlendirdi” diyor. Küçüklüğünde yanındaki arkadaşlarını zor olan bir şeyi yapmaya teşvik etmeye eğilimli olduğunu, bu sayede yapamam diyen pek çok arkadaşını motivasyon ve destekle hayallerini gerçekleştirmeye teşvik ettiğini belirtiyor.

Lise çağlarına geldiğinde kürekle dünyayı gezmeyi hayal ediyor Hüseyin Bey. 80’li yıllarda böyle bir hayali gerçekleştirmek için gerekli birimlere danıştığında ise bunu yapmanın yasak olduğu cevabıyla karşılaşıyor. “O senelerde Sahil Güvenlik gibi bir kurum bile yok belki”diyor kendisi. Bu sebeplerle hayalini senelerce erteleyen kürek tutkunu Ürkmez, Arkadaşı Bilgin Bey ile yurtiçinde kürek çekmeye başlıyor. 1988’de Çanakkale, Edremit’ten çıkıyor yola, 1999’da İskenderun yaparak devam ediyor. İskenderun macerası 4 ay sürüyor, 121 gün boyunca kürek çekiyor.

Günün erken saatlerinde yola çıkıp, genelde gün batana kadar suda kalıp kürek çeken Ürkmez, hava şartlarına göre seyrini belirliyor. İnternetin hayatımızın ayrılmaz bir parçası olmasıyla bunun gibi bilgilere ulaşmanın büyük rahatlık olduğunu belirten Ürkmez, yurtdışı seyahatlerinde hala eski usul hava tahmini ile ilerliyor. İlk yurtdışına çıkışı 2005 yılında İstanbul’dan – Atina’ya kayığıyla kürek çekerek yaptığı yolculuk. Tek başına 3 ay sürdüğünü ve 10 kilo kaybettiğini söylüyor.

7 ülke gezen Hüseyin Ürkmez’in, biri 90 yıllık olan toplam 8 klasik kayığı var. Hayal bile edilemeyecek bir şeyi gerçekleştirdiğini söylüyor. “Denizde yaşayan bunu hayal etmez.” diyor.

Türkiye’yi de Bisikletle Gezmiş

İlk 1999’da küreğe başlıyor Hüseyin Ürkmez. 2003’te İstanbul – Gelibolu yapıyor. Yerel yönetimin pek desteklemediğinden yakınan Ürkmez’e ilk Murat Ülker sponsor olmuş. 2005’te Bozcaada Saray Şarapları sponsorluğunda Saroz – Samos – Dedeağaç – Kavala – İtalya yapıyor. Yurtdışında kürek çekerken takip cihazı ile uydudan 1500-2000 kişi tarafından takip edilebiliyormuş. “Bu kürek çekme yolculuklarımın yanında bisikletli gezmelerimi saymıyorum bile…” diyor. Yurt içi ve dışında sayısız rotada bisiklet sürdüğünü anlatan Ürkmez, bisiklet sürmeyi bilmeyen kişilere ders verdiğini de ekleyerek, her yaş grubundan öğrencisinin olduğunu, bu konuda hiçbir zaman geç olmadığını belirtiyor.

“Fakat denizin yeri başka…” diye de ekliyor.

Kürek çekme konusunda bilgi sahibi olmayanların çok önyargılı olduğunu, zor zannettiğini söylüyor. Kadınların kürek çektiğini gören kişilerin acıyarak tepki verdiklerini ve buna bir anlam veremediklerini de söylemeden edemiyor. “Kadın arkadaşlarım o kadar mutlu ki… Karşıdan yorucu, bu zahmete değmeyecek gibi görünen bir aktiviteden çokça mutluluk duymalarını, denemeden kimse anlayamaz.”

Bilgi aktarımının en önemli konulardan biri olduğuna değinen Ürkmez, herkesin her konuyu kolay öğrenebilmesi ve bu yönde cesaretlendirilmesinden yana. Bu anlamda bildiklerini paylaşmaktan ayrıca büyük mutluluk duyuyor.

Sadece 4 günlük eğitim verdiği tanıdıklarının 2009’da İstanbul’dan Marmaris’e Ürkmez’in kendi kayığıyla geçtiklerinden bahsediyor. ”Kürek çekenlerden biri yüzme bilmiyordu. Diğeri ise sadece 45 kg ağırlığındaydı. -Sen bunları ölüme yolluyorsun- diye insanlar bana tepki gösterdi. Nitekim 4 günlük eğitimle 1,5 ayda bu yolu tamamladılar. Ben Süpermen değilim. Ben yapıyorsam sen de yaparsın diyerek çevremdekileri, öğrenmek isteyenleri cesaretlendiriyorum.”diyor ve öğrendiğini paylaşmayı amaç edindiğini ekliyor.

Görme engelleri bile teşvik edip kürek çekerek İstanbul – Gelibolu yaptırmış kendisi. İzmit Körfezi’ni kürek çekerek dolaşan olmuş bu sayede.

Hüseyin Bey, 2012’de İstanbul  – İtalya (Venedik) yapmış. 1 Temmuz’da yola çıkıp, 30 Ekim’de yolculuğunu tamamlamış. Bunun ardından 8 ay sonra Venedik’ten Bari’ye kürek çekmiş ve bu yolculuk da 1,5 ay sürmüş. Sponsoru Yıldırım Kimya/Bursa olan bu seyahatin ilk etabını Hüseyin Ürkmez kendi karşılamış.

Kendisiyle tanışmamıza vesile olan, Gelibolu’dan yola çıktığı son kürek macerasını da yine Yıldırım Kimya’nın karşıladığını belirtiyor. Köyceğiz’de bitirmeyi planladığı gezisinde kendisine eşlik eden arkadaşları Nilgün ve Sibel Hanım ile Çeşme Marina’da birkaç gün geçirerek, rotalarına kaldıkları yerden devam ettiler.

“Ben ve arkadaşlarım, Çeşme Marina’da geçirdiğimiz zamandan çok memnun kaldık ve buradan güzel anılarla ayrılıyoruz. Bulunduğumuz süre boyunca yardım ve desteğini esirgemeyen tüm marina ekibinize teşekkür ederiz.”

Çeşme Marina ailesi olarak bizler de, marinamıza yapmış oldukları ziyaretleri, güzel yorumları ve ayırdıkları vakit için kendilerine çok teşekkür ediyoruz.

Her tamamladığı kürek yolculuğundan yeni bir şeyler öğrendiğini ve bunları paylaşmak istediğini belirten Hüseyin Bey’in bu konudaki bilgisinden yararlanmak ve iletişime geçmek isteyenler forsamodel@yahoo.com mail adresinden kendisine ulaşabilirler.

Umarız bu sayede pek çok insana ulaşabilir ve öğretme hevesinizi hiç kaybetmezsiniz Hüseyin Bey!

Etiketler:


Call Now Button